Tajski masaż stóp i głowy (refleksologia)

Refleksologia, lub terapia "zonowa" – metoda terapii holistycznej. Polega na uciskaniu odpowiednich punktów zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz twarzy. Według zwolenników tej metody każdemu z tych punktów odpowiada określony organ, narząd wewnętrzny bądź część ciała. Według osób zajmujących się tą metodą poprzez uciskanie tych miejsc za pomocą kciuka i palców, poprawia się krążenie i stymuluje układ nerwowy, w celu uregulowania zaburzonych funkcji organizmu. Refleksolodzy twierdzą, że wspomaga się w ten sposób naturalny proces samoleczenia.

Według refleksologii ciało ludzkie dzieli się na 5 par stref, zwanych zonami, które biegną od czubka głowy do stóp i rąk, gdzie znajdują swoje zakończenie w obszarach refleksów. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która ma działać uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.

Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej.

Wskazania

Masaż refleksologiczny jest zalecany szczególnie przy następujących dolegliwościach: bólach zlokalizowanych w kręgosłupie, karku; problemach ze sztywnymi mięśniami; bólach głowy i migrenach; schorzeniach zatok; bezsenności; problemach z utrzymaniem wagi; schorzeniach pęcherza moczowego; infekcjach górnych dróg oddechowych; schorzeniach układu pokarmowego takich jak zgaga, zespół jelita drażliwego; egzemach i trądziku u dorosłych.

Przeciwwskazania

  • ciąża o prawidłowym przebiegu (nie należy masować refleksów narządów rozrodczych);
  • ciąża zagrożona;
  • ciężkie infekcje przebiegające z gorączką;
  • złamania;
  • uszkodzenia stóp;
  • choroby wymagające leczenia chirurgicznego;
  • grzybica stóp;
  • stany zapalne naczyń żylnych i układu limfatycznego.